váš dodavatel bezpečnostních
a komunikačních systémů
pro domy a budovy

Ekonomické HD kamerové systémy

Představujeme Vám nejmodernější HD technologii na koaxiálních kabelech s rozlišením 2 až 8 Mpx nahrazující původní kamery s rozlišením cca 0,4 Mpx. Jsou optimální pro většinu běžných instalací, ale i renovace stávajících systémů na koaxiálních kabelech. S převodníky převedou obraz i na kroucené dvojlince - běžných datových a telefonních kabelech až 250m. Pečlivě sledujeme vývoj technologií na trhu. Nejvíce nabízíme HD-TVI a IP systémy Hikvision.

Nejvíce se instalují FullHD kamery 2Mpx pro nejvýhodnější poměr cena/výkon. Poměr stran FullHD je 16:9, takže zobrazení na FullHD monitoru/televizi, či mobilních telefonech a tabletech je stranově nezkreslené, ostré.  

Nové ekonomické IP kamery jsou nejvíce instalovány v rozlišení 2 Mpx, nebo 4 Mpx. Nově pak i 8 Mpx (4K) pro větší plochy. Je možné počítat s abnormální citlivostí u speciálních 2 Mpx kamer. IP kamery mají přenos obrazu po počítačové síti, s možností snadného bezdrátového propojení pomocí WiFi.

Střežící funkce, jako je detekce aktivity v nastavené oblasti, překročení nastavené linie, či střežení kvality obrazu mají HD analog systémy implementovány v rekordérech, IP systémy pak přímo v IP kamerách formou logických vstupních signálů a spínacích kontaktů. Ty mohou spustit jen bzučák na sledovací aplikaci, poslat e-mail, ale i sepnout kontakt pro varovné světlo, nebo předat signál zabezpečovací signalizaci při ztrátě kamery... Novinkou je i funkce aku sense - rozpoznání pohybu jen člověka, nebo automobilu s vysokou účinností!

HD videorekordéry umožní připojovat původní analogové, ale i nové HDanalog, ale i několik IP kamer. O HD-TVI technologii v obchodní řadě TURBO HD Hikvision se dočtete více v presentačním letáku. Další novinkou je universálnost HD videorekordérů Hikvision, umožňující připojovat i jiné formáty, jako je AHD, či HD-CVI jiných výrobců kamer. Pro servis jiných technologií naopak poslouží kamery 4v1 - 4 technologie HD-TVI, AHD, HD-CVI a D1analog v jedné kameře...

Sestavování ekonomického systému Hikvision z HD-analog a IP kamer:

Záznamové HD analog/IP videocentrum:

Jako minimum nabízíme základní nejdostupnější HDanalog systém pro domácnosti a malé provozovny s nekompromisním požadavkem na ekonomiku pořízení. Vybíráme z řady pro 4. 8, nebo 16 kamer.  Nečekejme zde střežící funkce, ale dáDVR řady 7100 obr..pnglkový náhled a slušný FullHD záznam zvládne bez problémů. Umožní připojit původní kamery 0,4 Mpx a nové 1 a 2 Mpx HD analog kamery a 1 až 2 IP kamery až 2 Mpx. 1x HDD až 8 GB. Plastový elegantní kryt.

 

Pro většinu požadavků nabídneme u obytných domů a běžných provozoven standardní HD analog systém 2 Mpx. Má větší výkon. Umožní připojit 1 až 2 IP kamery 2 až 4 Mpx a tak instalovat některé kamery přes WiFi někde na počítačové síti... V nabídce jsou různě výkonné verze.  Mají vstupy/výstupy pro propojení se zabezpečovací signalizací. Vyrábí se pro 4, 8, 16, 24 a 32 HD analog kamer. Nebo jako hybridní i pro více IP kamer až 8 Mpx. 1 až 2 HDD až 8 TB...

 

Pro sledování větších ploch a průmyslové aplikace je vhodnější vyšší HD analog řada až 5(4) Mpx . Nejvyšší HD analog řada 8/8 Mpx  pak zaznamená obraz z nejnovějších 8 Mpx HD analog a IP kamer...až 2 HDD až 10 TB...

 Standardní zobrazení na FullHD monitoru, vyšší typy umožní zobrazení až na 4K monitoru.  

Ekonomické IP systémy

Ekonomické IP kamery navrhneme pro speciálizované funkce, nebo v případě již hotové výkonné počítačové sítě v moderních areálech. Ekonomická řada IP videocenter může mít  integrovaný switch s PoE napájením v jednom kabelu s daty. Vyrábí se pro 4, 8, 16, nebo 32 IP kamer. Datové kabely u těchto videocenter mohou být standardně až 100m dlouhé, u switch s extend módem až 250m pro 1 kameru. Rozlišení kamer nejčastěji 2 až 5(4) Mpx, nově často 8 Mpx(4K), u speciálních kamer až 12 Mpx.   

Nejdůležitější volbou určení typu IP záznamu (NVR) je tzv. datový tok, které dané zařízení zvládne. Proto je nutné nahlížet nejen k teoretickému počtu zvládnutí kamer, ale dle rozlišení a požadované snímkové rychlosti záznamu kamer přihlédnout k sumárnímu datovému toku všech IP kamer. Čím vyšší rozlišení, tím vyšší je datový tok z kamery do videocentra. Nové NVR a IP kamery mají i nový komprimační formát H265+. Znamená to úsporu min 1/3 místa na HDD. 

Pro praktické aplikace IP kamer nevystačíme jen s případným switch integrovaným do NVR. Instalujeme lokální switch-e s PoE napájením kamer, nově až do 250m po jediném datovém kabelu. Switche jsou buď stávající podnikové na vlastním rozsahu, spíše budujeme samostatnou počítačovou síť jen pro IP kamery.   

Ekonomické profi kamery v provedení HD analog a IP digital:

HD kamery 1 Mpx jsou již minimem. Někde postačí, ale 2 Mpx FullHD vykreslí i na velkém FullHD monitoru ostrý obraz. V praxi vítězí lepším poměrem cena/výkon kamery s rozlišením 2 Mpx, nově 5(4) a 8 Mpx. Tam, kde je to výhodnější, použijeme technologii HD analog, na datové síti a ve speciálních případech pak variabilně IP digital. Ekonomické kamery obstojí ve většině aplikacích. Nejlevnější produktová řada má jednoduchou optiku. Pro kvalitnější zobrazení a zvládnutí složitějších světelných podmínek jsou vyšší typy osazeny nastavitelnou optikou a automatickou clonou. Nově i s motorzoom objektivy umožňujícími dálkové nastavení záběru a automatické doostření. Prakticky všechna provedení kamer jsou ve verzi jak v analog HD, tak i v IP digital. K dostání od malých kamerek po větší  kompaktní v různém provedení a dosvitu IR přísvitu. Také i v modulárním provedení s volbou objektivu do velkého krytu. 

Nejdostupnější produktová standardní řada HD analog a IP kamer má citlivost 0,1 lx/0,01 lx AGC ON - vidí tedy slušně při dobrém pouličním osvětlení. Lepší kamery mají OSD menu pro dálkové nastavení parametrů. Vyrábí se většinou s jednoduchou optikou s pevnou clonou v různých velikostech, jako malé kamerky s IR přísvitem cca 10m, kompaktní kamery s IR do cca 30, nebo 50m... jsou určeny pro většinu aplikací v běžných světelných podmínkách.

Vyšší řada HD analog i IP ekonomických kamer má především vyšší citlivost 0,01 lx/0,003 lx AGC ON, vidí slušně i při slabém pouličním nasvětlení. Mají i vyšší funkce pro pohled proti světlu (WDR 120dB) atp. Tyto kamery dodáváme jak se základním mikroobjektivem, spíše již s lepší optikou - s nastavitelným objektivem a automatickou clonou.          

Speciální kamery mají několikanásobně vyšší cenou než standardní, umožní ale splnit i náročné požadavky. Jde především o otočné (PTZ) kamery se zoom objektivy (HD analog i IP), nově ale i IP panoramatické kamery s možností digitálního výběru detailu při souběžném záznamu celého panoramatického zobrazení... 

IP kamery jsou náchylnější na zarušení např. přepěťovou vlnou. To vede občas k jejímu zastavení. Tak vedle IP kamer pro vyšší spolehlivost musíme počítat s profi PoE switch - zařízením, které rozpozná zastavení IP kamery a tu automaticky restartuje. Proto v ekonomické kategorii 2 Mpx, resp do 8 Mpx jasně vede HD analog technologie na koaxiálních kabelech. V ekonomické kategorii jsou dražší IP kamery instalovány spíše jen pokud to jinak nejde...

Tam, kde nepostačuje ekonomický HD kamerový systém, navrhneme SMART IP systém. Výrobní řada agilního výrobce Hikvision je pro praxi kompletní. Pro přehled o šíři výroby můžete nahlédnout do produktového katalogu Hikvision. Soubor je větší, vyžaduje rychlý Internet. Zde vidíme nejen vyšší typy IP kamer, ale i vyšší záznamová videocentra a specializované síťové prvky s inteligentním napájením pro kamery. Je zde i rozdíl v koncepci umístění tzv. střežících funkcí. U vyšších IP systémů jsou umístěny i v kamerách (mají své vstupy/výstupy). U ekonomických IP i HD-TVI systémů jsou alarmové vstupy/výstupy převážně jen v záznamovém centru.

Pozn: Pro sestavení kamerového systému potřebujeme ještě záznamové disky, kabeláž a systém napájení kamer. Snažíme se vést ke každé kameře jen jeden kabel - k tomu slouží další podpůrné technologie. Pro eliminaci rušení videosignálu používáme oddělovací obvody. Pro zobrazení na monitoru doporučujeme typy s širokým pozorovacím úhlem s IPS, nebo MVA/VA/PVA obrazovkou - standardně FullHD, nyní i 4K. Napájení ze sítě zálohuje UPS - zdroj 230V stř. s akumulátorem. Pro dohled přes PC potřebujete počítačovou síť a pro vzdálený dohled pak internetovou přípojku, nejlépe s pevnou IP adresou (u malých řešení není podmínkou, pomohou Cloud aplikace).